Manastir Hilandar
- Jovana Jović
- May 13
- 4 min read
Srpski manastir Hilandar se nalazi na Svetoj Gori, a ona se nalazi na Atosu, a Atos je jedno od tri poluostrva na severu Grčke. Ono što je naročito zanimljivo kad je reč o ovom manastiru jeste da je ženama pristup Svetoj Gori izrazito zabranjen. A zašto je Sveta Gora zabranjena za žene? Pa, prema legendi Bogorodica je jednom plovila ovim krajevima sa Svetim Jovanom i tokom plovidbe digla se je velika oluja. To ih je prisililo da izađu baš na Atosu i Bogorodica je izašla na obalu, oduševila se lepotom koju je videla i zamolila je Isusa da ovo poluostrvo daruje njoj. Isus joj je darovao ovo poluostrvo i od tog trenutka Sveta Gora je posvećena Majci Božijoj i zato tu nije dozvoljen pristup drugim ženama.

Mnogi srpski vladari su rado posećivali Svetu Goru i otud i razna interesantna obeležja, kao što je npr. maslina za koju kažu da je lično posadio car Dušan Silni. U čast ovog velikog srpskog vladara sagrađen je i krst cara Dušana u neposrednoj blizini manastira Hilandara. Na ovom poluostrvu postoji i česma Aleksandra Obrenovića koja je podignuta njemu u čast, zato što je Hilandar izvukao iz dugova. Naime, u 19. veku manastir Hilandar je dugovao veliku svotu novca Bugarskoj i zbog toga je bugarsko sveštenstvo htelo da preuzme upravu nad manastirom. Kralj Aleksandar Obrenović je isplatio dugovanje manastira a uprava nad Hilandarom je ostala u srpskim rukama.

Na Svetoj Gori se nalazi i kapelica koja je izgrađena na mestu gde je prema predanju čudotvnorna ikona Bogorodice, sama, na leđima magarca stigla iz Srbije u Hilandar. Blizu zidina manastira nalazi se uklesan lik jednog od osnivača Manastira Hilandara a to je Sveti Simeon.

Osnivači manastira Hilandara jesu veliki župan Stefan Nemanja i jegov sin princ Rastko Nemanjić. Nakon zamonašenja oni su dobili imena Sv. Simeon i Sv. Sava. Stefan Nemanja se zamonašio u Manastiru Studenica aRastko na Svetoj Gori. Nakon nekon boravka u manastiru Studenica, Simeon je rešio da se preseli na Svetu Goru i to u manastir Vatoped i 1197. godine on stiže na Svetu Goru. Sveti Sava je u to vreme već uveliko bio na Svetoj Gori u istom Manastiru Vatoped i u međuvremenu je pronašao starodrevne ruševine manastira Hilandara.

Kada su Simeon i Sava dobili sve neophodne dozvole, počeli su sa radovima na obnovi manastira. Oni su vrlo brzo sagradili crkvu, konake i ćelije za bratstvo zato što je srebro i zlato dolazilo u velikim količinama od velikog župana Stefana koji je bio vrlo srećan zato što njegov otac i brat obnavljaju manastir Hilandar. Nažalost, Sveti Simeon nije dočekao završetak radova na manastiru Hilandaru, zato što umire 1200. godine. Međutim, hram je svakako bio gotov i on je sahranjen u hramu, a nedugo nakon njegove smrti Sveti Sava je ubrzao radove na Hilandaru i završio obnovu manastira.

Naslednici Stefana Nemanje na srpskom prestolu nisu zaboravili na manastir Hilandar i brinuli su se da ne oskudeva ni u čemu i stalno su uvećavali njegova bogatstva. Najveći ktitori manastira Hilandara posle Simeona i Save su bilikralj Uroš I, Nemanjin unuk, zatim kralj Milutin i Milutinov sin, Stefan Dečanski. Hilandar dostiže svoj pun potencijal, ne samo u bogatstvu već i po ugledu i to 1345. godine nakon osvajanja Dušana Silnog i nakon što je Sveta Gora pripojena srpskoj državi.

Prema predanju, telo Svetog Simeona je 7 godina boravilo u hramu na Hilandaru, a nakon toga njegov lik se u snu javio igumanu Metodiju i rekao mu je da je neophodno da se njegove mošti prenesu u rodnu grudu, radi mirenja zavađene braće. Za utehu, iz njegovog praznog groba iznići će loza koja će da rađa sve dok njegov blagoslov bude počivao na manastiru Hilandaru. Ova loza postoji i dan danas i svake godine rađa bez izuzetka, a hilandarski monasi tvrde da je grožđe sa loze Svetog Simeonanajbolji lek za neplodnost. Postoji priča koja kaže da je Turčin uz pomoć ove čudotvorne loze dobio sina, a u znak zahvalnosti poklonio manastiru veliko imanje i šume, a njegov sin je kasnije prešao u pravoslavnu veru i zamonašio se.

Manastir Hilandar postoji više od 1000 godina i sagrađen je na temeljima koje je izgradio grčki monah svetogorac Georgije Hilandario, po kome i Hilandar nosi ime.

Iako je ženama zvanično zabranjen pristup na Svetu Goru, kažu da su ovo poluostrvo ipak posetile 3 žene, a 2 od njih su bile srpkinje. Jedna od njih je carica Jelena, supruga cara Dušana kada su bežali od kuge i prema legendi Bogorodica je dozvolila caru Dušanu da dovede svoju suprugu na Hilandar. Međutim, carica zapravo uopšte nije kročila na tlo i prekršila zakon zato što je sve vreme nošena u nosiljci.

Na Svetoj Gori je čak zabranjeno prisustvo ženskih domaćih životinja osim kokošaka i mačaka, zato što kokoške daju jaja a mačke love miševe i razne štetočine i vrlo su korisne životinje. Ukoliko neka žena prekrši ovo pravilo i krišom se ušunja na Svetu Goru kazna je godinu dana zatvora.
Pogledajte i video o ovom manastiru na mom You Tube kanalu.
Comments